امیرحسین ترکاشوند نویسنده کتابهای: حجاب شرعی در عصر پیامبر / نسخ سنگسار توسط اسلام

 
12- رجمِ سنگسار (rajm-e sangsar)، یعنی چه؟
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه ۳۱ تیر ۱۳٩٠

سنگسار عبارت از قتل متأهّلانِ مرتکب زنا از طریق شلیک سنگ به آنان است. از این کیفر در متون فقهی به رجم تعبیر می‏شود. امّا رجم علاوه بر این معنا همچنین  به معنای اخراج ، تاراندن و حتّی با سنگریزه دنبالِ کسی کردن و او را تحقیرآمیز از حوزه‏ی جغرافیایی و دینیِ محیط خود دور کردن است. مرادم از رجم در عبارت رجمِ سنگسار (که عنوان کتاب جدیدم است) همین معنای دوم است. در این کتاب ،که فعلاً بخش‏های آماده‏ی آن در پُست شماره 11 منتشر گردید، بنا داریم سنگسار را به وسیله‏ی نقدهای درون‏فقهی از جغرافیای فقه اسلامی بتارانیم و حتّی با سنگریزه‏های نوک قلم به دنبالش افتیم تا برای همیشه از محیط اسلامی برانیمش!

گویند اقوام جاهل وقتی پیام فطری پیامبران را برنمی‏تافتند آن‏ها را از محیط خود طرد می‏کردند و با سنگریزه و تحقیرآمیز به دنبال‏شان می‏افتادند و ایشان را از خود دور می‏کردند؛ امّا اینک نوبت انتقام ،البته انتقامی عالِمانه، از آن اقوام جاهل است که با سنگریزه‏های اثرِ قلم به جان سنگسار خون‏آشامی که بعدها وارثان همان اقوام جاهل و ناملایم، با جوسازی به متون حدیثی نفوذ دادند بیفتیم تا به مدد تعالیم راستین الهی و نبوی که توسّط فقها و محقّقان تیزبین ارائه می‏شود سنگسار را رجم نموده و آن را از باورهای‏مان بزداییم و از قلمرو دینی‏مان بتارانیم.

عزیزانی که تا به حال از نقدشان در این رجمِ مقدّس بهره برده و با آن رجمِ سنگسار1 را سامان داده‏ایم از این قرارند:

آیت‏الله رحیم ارباب / آیت‏الله سیّدمصطفی محقّق‏داماد / آیت‏الله سیّدمحمّد موسوی‏بجنوردی / محدّث علی‏اکبر غفّاری / محدّث محمّدباقر بهبودی / حجّةالاسلام دکتر ابوالفضل شکوری / حجّةالاسلام‏والمسلمین عبّاس یزدانی / حجّةالاسلام‏والمسلمین عبدالحمید معصومی‏تهرانی / دکتر امیرحسین خنجی / دکتر صدیقه وسمقی / آیت‏الله سیّدمحمّدجواد موسوی‏غروی / آیت‏الله محمّد صادقی‏تهرانی / آیت‏الله محمّدابراهیم جنّاتی / آیت‏الله عبدالکریم نیّری‏بروجردی / فقیه احمد قابل / شیخ‏محمّد أبوزهرة / الدکتور مصطفی محمود / الدکتور أحمد صبحی‏منصور

همچنین توضیحی در باره‏ی رنگ "رجمِ سنگسار" یعنی رنگ هر یک از این دو جزء وجود دارد که در پُستی دیگر به آن خواهم پرداخت.11- رجمِ سنگسار 1 Pdf
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٠

چند ماهی است که مشغول نگارش کتاب "رجمِ سنگسار" (یا: نقدهای درون‏فقهی بر سنگسار) هستم. کتاب به نقطه‏ی امیدوار کننده و قابل عرضه‏ای رسیده است. در این کتاب که فعلاً در مرحله‏ی تحقیق است تلاش دارم سخن فقها و محققانی که قائل‏اند حکم سنگسار، اساساً جزو احکام اسلامی نیست را گردآوری کنم زیرا خود از پیش به این نتیجه رسیده بودم. در این راستا تا به حال نقد بیست فقیه و محقق را جمع‏آوری کرده‏ام که با نقد ناتمام خودم به بیست و یک نقد می‏رسد.

امید است با انتشار این تحقیق، زمینه‏ی لازم برای این‏که سایر فقها نیز با همین رویکرد به نقد سنگسار بپردازند فراهم گردد تا مقاله‏ی آنان نیز به این تحقیق افزوده گردد؛ در همین راستا اخیراً دو تن دیگر از فضلای قم که تحقیق را تقدیم‏شان نمودم، در این رابطه قول مساعد دادند.

طلاب و فضلای جوان با اخذ پرینت از این فایل و تقدیم آن به اساتید حوزه، و سپس با پی‏گیری‏هاشان می‏توانند در جدّی‏تر کردن مسئله و رونق بخشیدن به بحث، نقش‏آفرینی کنند تا مگر دامان اسلام عزیز از این سیاست جناب عمربن‏خطاب و از این تحفه‏ی یهودی ،که با حیل روایی در جامعه‏ی اسلامی نفوذ یافت، مبرّا گردد.

برای دانلود "رجمِ سنگسار 1" ،که آن را به حوزه‏های علمیه تقدیم می‏کنم، بر روی یکی از پیوندهای زیر کلیک کنید:

حجم 2372 کیلوبایت

 

https://sites.google.com/site/ketabgroup/rajm1

 

http://www.4shared.com/office/-MFDrLsa/rajm-e_sangsar1.htmlپیرو پُست‏های شماره‏ی 5 و 9، اینک بنا دارم تحقیق رجمِ سنگسار (نقدهای درون‏فقهی بر سنگسار) که تا به حال شامل 21 نقد می‏باشد را بر روی وبلاگم قرار دهم تا امکان دریافت آن برای همه‏ی محققان فراهم گردد و زمینه برای پیوستن سایر فقها و محققان به جمع ناقدینی که معتقدند اساساً چنین حکمی در اسلام وجود ندارد مهیّا گردد.